Vážené kolegyně, vážení kolegové,
obracím se na Vás, jak je již pravidlem, se zprávou o stavu Unie, tedy bilancí toho, co jsme v loňském roce podnikli, a naopak odhalit plány na rok letošní.
Bohužel musím začít smutnou zprávou, která se k Vám ale určitě dostala. V únoru náhle odešel kolega advokát, kamarád a zakládající člen prezídia Unie obhájců Václav Vlk. Věřím, že řada z Vás si Vaška vážila stejně jako my, kteří jsme se s ním mohli pravidelně spolupracovat nejen v rámci prezídia. I když je jeho ztráta nenahraditelná, chtěl bych Vás ujistit, že se budeme snažit pokračovat v jeho odkazu. Ve spolupráci s Českým Helsinským výborem, Českou advokátní komorou a Vězeňskou služby ČR se i nadále pokračuje v přípravách projektu s názvem „Advokáti radí odsouzeným“. O dalším vývoji Vás budeme informovat, Vaše účast na tomto projektu bude vítána.
Ale teď už k bilanci spolkového života v minulém roce. Nejprve bych začal se Salony, které byly v loňském roce uspořádány. Na jaře jsme se v Brně setkali s předsedou Nejvyššího správního soudu ČR Karlem Šimkou a pohovořili o hranici trestní a správní odpovědnosti. Hostem podzimního Salonu v Praze byl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž a prezident Unie státních zástupců Tomáš Foldyna. V překvapivě přátelském duchu jsme debatovali zejména o metodice státního zastupitelství k dohodě o vině a trestu, kdy jsme rozebírali především proces uzavírání dohody. Podle Vašich ohlasů byla akce velmi vydařená, a proto se pokusíme oba hosty opět pozvat na některý z dalších Slonů.
Podzim patřil také již tradiční konferenci. Přestože Unie existuje již deset let (k čemuž se ještě dostanu níže), byla konference premiérově uspořádána v zahraničí s mezinárodními hosty, a to v Bratislavě. Aniž bychom chtěli jakkoliv předvídat vývoj slovenské politické scény, zvolili jsme téma na politiku zaměřené, nicméně pouze na tu trestní. S ohledem na odlišný vývoj obou států po rozdělení federace jsme se debatovali na téma „Problémy a úspěchy trestní politiky a aplikační praxe obou států po rozdělení federace“. Bratislavská konference byla zasazena do akademického prostředí Právnické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě a diskuze zúčastnila řada akademiků i odborníků z praxe. Mám zejména na mysli předsedu Nejvyššího soudu JUDr. Angyalossyho a evropského prokurátora za Slovenskou republiku JUDr. Novockého. Své příspěvky přednesli také naši členové z řad akademiků prof. Gřivna a doc. Bohuslav, svůj pohled z praxe nabídl člen prezídia Filip Seifert. Pro ty, kteří na konferenci nebyli zmíním, že byly předneseny zajímavé příspěvky dokládající, že trestní politiku obou státu již nelze považovat za obdobnou, a to např. ve vztahu k vězeňství. Pokud jste se konference nemohli účastnit a zároveň by Vás zajímalo, co kdo přednesl, snažíme se obstarat příspěvky přednášejících, abychom je mohli vydat alespoň v elektronické podobě.
Přestože se jednalo o premiéru zahraniční konference, jednalo se vlastně o konferenční derniéru. Tento formát odborné akce bychom totiž chtěli na čas opustit a věnovat se jinému typu projektu. Tím by měl být takzvaný „Kulatý stůl“, který by měl být vedle „Salonu Unie“ pravidelně pořádanou akcí. Kulatý stůl bude setkání členů Unie s hosty z vybraných oblastí, které bude mít povahu moderované diskuze na předem zvolené téma. Vystoupení hostů by pak nemělo být monologem, ale spíše příspěvkem do diskuze s ostatními hosty a přítomnými členy.
Jak jsem již zmínil, Unii bude letos deset let, což není málo, když navíc během této doby nepolevila ze svých aktivit. A to také kvůli Vám, členům, protože bez aktivní členské základny a Vaší podpory by nebylo možné udržovat významnost našeho spolu v odborných kruzích i mimo ně. Je proto více než nezbytné náležitě oslavit výročí naší existence, tak jsme se rozhodli uspořádat akci, jejíž součástí bude právě první Kulatý stůl Unie obhájců, na který naváže tradiční společenské setkání. Při výběru možného místa konání jsme dospěli k závěru, že v rámci naší pouti po zajímavých místech by si oslavy výročí zasloužilo další takové. Oslava proběhne dne 26. 9. 2024, tak prosím už si teď poznamenejte do svých diářů tento termín, a to na celý den. Její součástí bude první Kulatý stůl Unie obhájců.
Vedle již zmíněných akcí a projektu v oblasti vězeňství začalo v současné době druhé kolo projektu studentských stáží, realizovaného ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy, kdy studenti v rámci předmětu právní praxe v trestněprávních advokátních kancelářích docházejí do kanceláří našich členů. Soudím, že první kolo proběhlo bez problémů, neb jsme nezaznamenali výtky ani jedné ze stran, ale přesto bych Vás chtěl požádat o zpětnou vazbu s Vašimi zkušenosti, abychom mohli případně projekt na konci akademického roku s univerzitou náležitě vyhodnotit.
Další zavedenou činností Unie jsou odborná stanoviska a jiná vyjádření, kterými se obracíme zejména k odborné vyjádření. V loňském roce jsme vydali jedno stanovisko k otázce procesní použitelnosti poznatků zpravodajských služeb v trestním řízení. Reagovali jsme tím na výroky ministra vnitra Víta Rakušana, který v souvislosti s odhalením „krtka“ na Ministerstvu zahraničí, který měl předávat tajné informace ruské Službě vnější rozvědky (SVR) prohlásil, že hodlá předložit novelu zákona, která by umožnila používat informace zpravodajských služeb jako důkaz v trestním řízení. Přestože se jedná o periodický jev, bylo žádoucí na něj reagovat.
Ač to tak může vypadat na jistou neaktivitu na poli odborných stanovisek, opak je pravdou. V minulého roku byly zajišťovány informace a podklady k dalším tématům. Marně se snažíme získat informace ohledně neblahé praxe uzavírání bankovních účtů ze strany bank osobám, proti kterým bylo zahájeno trestní stíhání. Banky se ve svých stanoviscích, které Unie získala, kolektivně odkazují na civilní úpravu vedení bankovního účtu a možnost jeho uzavření bez udání důvodu, nicméně zcela odhlíží od lidskoprávního rozměru věci. V současné době je totiž skoro nemožné volně nakládat s vlastními finančními prostředky bez možnosti provádět bankovní převody. Snažíme se proto další podklady získat od České bankovní asociace a České národní banky, abychom měli dostatek informací pro další postup.
V letošním roce jsme vydali také stanovisko, a to k návrhu zákona o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech. Narazili jsme totiž na tuto nenápadnou novelu, která ale velmi zásadně zasahuje do možnosti strany sporu, předkládat vlastní znalecký posudek v řízení. Navrhovaná novela totiž pod příslibem zefektivnění soudního řízení a zvýšení dostupnosti znalců, fakticky znamená omezení možnosti obstarání důkazu znaleckým posudkem ze strany účastníka řízení. Je proto třeba bedlivě sledovat legislativní proces, aby nebyla změna prosazena bez náležité odborné diskuze.
V mezidobí se nám vrátila odpověď na náš podnět směřovanému Úřadu pro ochranu osobních údajů ohledně nakládání se záznamy o odposlechu policejním orgánem ve smyslu § 88 odst. 7 tr. řádu. Byli jsme informováni, že výsledkem našeho podnětu je konstatování porušení zákonné povinnosti ze strany Policie České republiky při nakládání se záznamy. Nicméně nám už nebylo sděleno, jaká zákonná povinnost byla porušena, a proto jsme se dotázali jak policejního prezidenta tak Úřadu podle informačního zákona na to, jaká konkrétní porušení byla konstatována a zda došlo k jejich nápravě. Na odpovědi netrpělivě čekáme.
O své další činnosti informuje Unie také prostřednictví aktualit, které jsou od okamžiku jejich zveřejnění k dispozici, a tedy asi není potřeba se k nim nijak zásadně vracet a komentovat je. Jinou věcí je, že v rámci přeci jenom o něco větší aktivity členů Unie bychom přivítali Vaše případné připomínky, ale také náměty na jiná stanoviska. Zdá se, že v tomto směru jsou členové Unie ještě poměrně rezervovaní.
Sami jsme přemýšleli, čemu by se měla Unie věnovat v budoucnu a vyšly nám z toho jednotlivé oblasti (říkáme jim ideová východiska) týkající se vlastního výkonu advokacie, trestního práva hmotného, trestního práva procesního. Těmto oblastech by se pak Unie ve zvýšené míře věnovala a prosazovala. Aby to nebyl jen výkřik v této zprávě, zpracovali jsme k tomu souhrnný materiál, který by měl projít všeobecnou diskuzí, abychom jej obohatili o Vaše připomínky a náměty. Ten byste měli obdržet společně s touto zprávou a v této souvislosti bych chtěl požádat o Vaše vyjádření k němu.
Co se týče členské základny, tak se Unie stále rozrůstá, sice mírně, ale přesto. V současné době má 184 členů a stále se hlásí další na základě Vašich doporučení. Věřím, že v letošním roce bychom mohli atakovat dvoustovku, což už není v rámci advokátního stavu malé číslo, vzhledem k naší úzké specializaci. S potěšením jsme také zaznamenali, že se k Unii většina z Vás hrdě hlásí, ať už na různých odborných akcích, na kterých se setkáváme, v médiích, ale také prostřednictvím webových stránek.
Na závěr bych vás chtěl již tradičně upozornit, že spolek je principiálně i na to, aby v jeho rámci žili členové spolkovým životem, tedy mimo jiné komunikovali mezi sebou a je tu také od toho, aby umožňoval projevy členů navenek. Tak věřím, že se i letošním roce zapojíte.
Se všemi se těším na další spolupráci a na vzájemná setkání.
JUDr. Tomáš Sokol
prezident Unie obhájců České republiky