Stanovisko Unie obhájců ČR č. 9/2015 k nabídce peněžní odměny spolupracujícímu obviněnému ze strany PČR


27.11.2015

Prezidium Unie obhájců ČR se seznámilo s informací o obsahu výpovědi  obžalované, která dle včera uveřejněné informace na idnes.cz (http://zpravy.idnes.cz/vypoved-jaroslava-kubisky-u-soudu-v-oleo-chemical-fvb-/krimi.aspx?c=A151126_150504_krimi_cen) uvedla u soudu, že jí policie nabídla peněžní odměnu za to, že přijme postavení spolupracující obviněné a v něm bude vypovídat aby usvědčila další obviněné. Tuto výpověď dle stejného zdroje potvrdil další obžalovaný.

Jsme si plně vědomi toho, že výpověď obžalovaného může být součástí jeho práva na to hájit se jakým způsobem uzná za vhodné a nemusí nutně být pravdivá. Problém je ale v tom, že tato informace není jediná, tedy že tvrzení o podobném jednání orgánů činných v trestním řízení máme i z jiného zdroje. A v tomto případě   jde o informaci,  která nebyla k obhajobě využita.

Unie  obhájců ČR tímto apeluje na Policii ČR, Generální inspekci bezpečnostních sborů a Státní zastupitelství, aby  toto alarmující tvrzení obou obžalovaných prověřili a věnovali mu náležitou pozornost. Je třeba zjistit,  zda jde o pravdivou informaci, případně, zda se dokonce, vzhledem k tomu že není jediná, nejedná o nějaký systematizovaný postup, jimiž orgány činné v trestním řízení získávají za peníze „pravdu“ od spolupracujících obviněných. O tom, že takový postup je nepřijatelný a s velkou pravděpodobností by mohl být kvalifikován jako trestný čin, Unie obhájců ČR nemá pochybnosti.

 

JUDr.Tomáš Sokol

President Unie obhájců ČR